„POSLEDNÍ VEČEŘE“ NA VODOLCE: PEČIVO, VAJÍČKO A MYTÍ RUKOU

Obřady Zeleného čtvrtku s připomínkou Ježíšovy Poslední večeře s učedníky proběhly v kostele sv. Klimenta poněkud netradičně. Místo „mytí nohou“ vybraným „starcům“, umyl pan farář Kamil všem přítomným – jejich ruce. Ostatně, symbolika „čistých rukou“ je naší kultuře bližší než omytí zaprášených chodidel, což je naopak gesto zcela srozumitelné obyvatelům Blízkého východu.

Při očistném rituálu mytí a otírání rukou i službě u oltáře vypomáhal také vojenský kaplan P. Jan Böhm, který přijel k obřadům do Vodolky na pozvání svého spolužáka ze semináře.

„Čisté ruce“ se přítomným hodily pro následné agapé. Ministranti u východu z kostela každému věnovali obarvené vařené vajíčko zabalené v celofánu spolu s  malou houskou.

Jan Oulík

vložil 19. dubna 2019, 21:52